Spar 1.900 kr.
{{ item.Quote }}

Avail AR 4

Original price: 6.599 kr. 8.499 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Uanset om det er at navigere på asfalt eller vove sig gennem en smutvej er Avail AR klar til både flad vej, små stigninger og sikker på nedkørsler.

Nøglefaktorer

Komfort

Den lette ALUXX ramme har den nyeste udholdenhedsgeometri for kvinder med en Avancered carbon forgaffel og D-Fuse sadelpind for at mindske vibrationer.

Kontrol

Avail AR leveres med 32c dæk, der kører stabilt både på og af vejen og er kompatibel med dæk op til 38c (udvalgte modeller er tubeless). Bevar præcis håndtering med OverDrive-frempind og kraftige skivebremser.

Bagage kapacitet

Denne cykel har også plads til bagagebærer og skærme for at holde på udstyret til de længere ture.

Teknologier

ALUXX Aluminum Technology
Compact Road Design
D-Fuse Seatpost
OverDrive
Tubeless System

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XXS
      145 cm4’9”  to 156 cm5’1”
  • XS
      153 cm5’0”  to 162 cm5’4”
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      165 cm5’5”  to 174 cm5’9”
  • L
      171 cm5’7”  to 182 cm6’0”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XXSXSSML
ASadelrørslængde (mm) (inch)37514,841016,144517,548018,951520,3
BSadelrørsvinkel (degrees)75,0°74,5°74,5°74,0°74,0°
COverrørslængde (mm) (inch)50219,851520,352520,754021,355521,9
DKronrørslængde (mm) (inch)1034,11184,61385,41586,21787
EKronrøsvinkel (degrees)70,0°70,5°71,5°72,0°72,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)532,1532,1532,1532,1532,1
GSti (mm) (inch)72,82,869,52,762,92,459,62,359,62,3
HAkselafstand (mm) (inch)99439,199939,3100139,4100639,6102240,2
IKædestagslængde (mm) (inch)42216,642216,642216,642216,642216,6
JKrankboks drop (mm) (inch)803,1803,1803,1803,1803,1
KStack (mm) (inch)52220,653821,256122,158222,960123,7
LReach (mm) (inch)36214,336614,436914,537314,738315,1
MSkridthøjde (mm) (inch)65325,768126,870927,97362976630,2
NStyrbredde (mm) (inch)380153801540015,740015,742016,5
OFrempindslængde (mm) (inch)702,8702,8803,1903,5903,5
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51656,51706,71706,7172,56,8
QHjulstørrelse 700C700C700C700C700C
Specifikationer
  • Størrelser
    XXS, XS, S, M, L
  • Farver
    Snow Drift/Silver
  • Ramme
    ALUXX-Grade Aluminum, 12x142mm thru-axle, disc
  • Forgaffel
    Advanced-Grade Composite, full-composite OverDrive steerer, 12x100mm, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Liv Connect, 31.8mm XXS:38cm, XS:38cm, S:40cm, M:40cm, L:42cm
  • Greb / styrbånd
    Liv All Condition
  • Frempind
    Giant Sport XXS:70mm, XS:70mm, S:80mm, M:90mm, L:90mm
  • Sadelpind
    Giant D-Fuse, alloy XXS:350mm, XS:350mm, S:350mm, M:350mm, L:350mm
  • Sadel
    Liv Approach
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    Shimano Claris
  • Forskifter
    Shimano Claris
  • Bagskifter
    Shimano Claris
  • Bremser
    Tektro MD-C550 mechanical, Shimano rotors [F]160mm, [R]160mm
  • Bremsegreb
    Shimano Claris
  • Kassette
    Shimano CS-HG50, 8-speed, 11x34
  • Kæde
    KMC Z83
  • Kranksæt
    FSA Tempo, 34/50 XXS:165mm, XS:165mm, S:170mm, M:170mm, L:172.5mm
  • Krankboks
    cartridge
  • Fælge
    Giant S-R2 Disc wheelset
  • Nav
    Giant S-R2 Disc wheelset
  • Eger
    Giant S-R2 Disc wheelset
  • Dæk
    Giant S-R3 AC, 700x32c
  • Ekstra
    38mm max tire size
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.