Spar 2.300 kr.
{{ item.Quote }}

Contend AR 2

Original price: 8.199 kr. 10.499 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Nogle veje er jævne, andre er ujævne. Denne velkørende allrounder klarer det hele og tager dig fra hovedruten til mere eventyrlige muligheder med selvtillid og kontrol.

Nøglefaktorer

Balanceret landevejsgeometri

Rammen er specielt konstrueret til at producere en afbalanceret, allround følelse, der blander sikker kørestilling med adræt svingteknik og acceleration.

Behagelig køreoplevelse

Innovativt D-Fuse sadelpindsdesign reducerer stød fra vejen og vibrationer, og Giant WheelSystem giver dig mulighed for at køre med tubeless dæk op til 38mm for en mere behagelig kørekvalitet og reduceret risiko for flade dæk.

Total kontrol

Flot skivebremseintegration, inklusive lave monteringer og 12 mm for- og bagaksler, producerer mere ensartet bremsekraft for bedre kontrol, selv i vådt vejr og på barske veje.

Teknologier

ALUXX Aluminum Technology
OverDrive
Compact Road Design
Tubeless System
D-Fuse Seatpost

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XS
      157 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • S
      165 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • M
      171 cm5’7”  to 181 cm5’11”
  • ML
      177 cm5’10”  to 187 cm6’2”
  • L
      183 cm6’0”  to 193 cm6’4”
  • XL
      189 cm6’2”  to 199 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XSSMMLLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)43016,946518,350019,753521,155521,958523
BSadelrørsvinkel (degrees)75,0°74,0°73,5°73,0°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)51520,353521,155021,756522,258022,859523,4
DKronrørslængde (mm) (inch)1154,51355,31505,91706,71907,52158,5
EKronrøsvinkel (degrees)71,5°71,8°72,0°72,5°72,5°72,5°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)532,1532,1532,1532,1532,1532,1
GSti (mm) (inch)62,92,461,32,459,62,356,42,256,42,256,42,2
HAkselafstand (mm) (inch)99439,1100339,5101139,8101540103140,6104641,2
IKædestagslængde (mm) (inch)42216,642216,642216,642216,642216,642216,6
JKrankboks drop (mm) (inch)803,1803,1803,1803,1803,1803,1
KStack (mm) (inch)53921,25592257422,659523,461424,263825,1
LReach (mm) (inch)37114,637514,83801538315,139215,440015,7
MSkridthøjde (mm) (inch)72728,675929,978330,881031,982932,685633,7
NStyrbredde (mm) (inch)40015,740015,742016,542016,544017,344017,3
OFrempindslængde (mm) (inch)803,1903,51003,91003,91104,31104,3
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,7172,56,8172,56,81756,91756,9
QHjulstørrelse 700C700C700C700C700C700C
Specifikationer
  • Størrelser
    XS, S, M, M/L, L, XL
  • Farver
    Deep Lake
  • Ramme
    ALUXX-Grade Aluminum, disc
  • Forgaffel
    Advanced-Grade Composite, full-composite OverDrive steerer, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Connect XS:40cm, S:40cm, M:42cm, M/L:42cm, L:44cm, XL:44cm
  • Greb / styrbånd
    Velo cork tape with gel
  • Frempind
    Giant Sport XS:80mm, S:90mm, M:100mm, M/L:110mm, L:110mm, XL:110mm
  • Sadelpind
    Giant D-Fuse, composite, 14mm offset
  • Sadel
    Giant Approach
  • Pedaler
    platform pedal
  • Skiftegreb
    Shimano Tiagra
  • Forskifter
    Shimano Tiagra
  • Bagskifter
    Shimano Tiagra GS
  • Bremser
    Tektro MD-C550, Giant MPH rotors [F]160mm, [R]160mm
  • Bremsegreb
    Shimano Tiagra
  • Kassette
    Shimano Tiagra, 11x34
  • Kæde
    KMC X10-1
  • Kranksæt
    Shimano Tiagra, 34/50 XS:170mm, S:170mm, M:172.5mm, M/L:172.5mm, L:175mm, XL:175mm
  • Krankboks
    cartridge
  • Fælge
    Giant S-R2 Disc wheelset
  • Nav
    Giant S-R2 Disc wheelset
  • Eger
    Giant S-R2 Disc wheelset
  • Dæk
    Giant Gavia Fondo 2, tubeless, 700x32c (34mm)
  • Ekstra
    tubeless prepared, 38mm max tire size
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Tilsvarende modeller

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.