Spar 8.500 kr.
{{ item.Quote }}

Devote
Advanced Pro

Original price: 34.999 kr. 43.499 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Fra cykelferier og gravelkværn til hverdagens eventyrture og gruppeture, Devote Advanced har det der skal til for at røre dine backcountry-følelser.

Nøglefaktorer

Letvægt

Avancered carbonramme og -gaffel holder din tur let, så du kan klatre elegant op ad stigninger og accelerere hurtigt på asfalt- eller grusveje.

Klar til eventyr

Med frigang til 45c dæk og beslag til stativer, tilbehør og tre flaskeholdere opfylder denne cykel kravene til din næste episke tur.

Lækker maskine

Intern kabelføring og D-Fuse sadelpind og styr holder denne gravelcykel stilren og med vibrationsdæmpende komfort og mindre vedligeholdelse.

Højdepunkter

Devote Advanced 2022 with interactive tooltips

Teknologier

Advanced Composite Technology
Compact Road Design
D-Fuse Seatpost
OverDrive
PowerCore
Tubeless System
MegaDrive

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XS
      150 cm4’11”  to 163 cm5’4”
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 181 cm5’11”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XSSML
ASadelrørslængde (mm) (inch)39015,442016,546518,350019,7
BSadelrørsvinkel (degrees)75,0°75,0°74,5°74,5°
COverrørslængde (mm) (inch)51520,352520,753521,155021,7
DKronrørslængde (mm) (inch)953,71254,91556,11807,1
EKronrøsvinkel (degrees)70,5°70,5°71,0°71,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)502502502502
GSti (mm) (inch)75,9375,9372,52,872,52,8
HAkselafstand (mm) (inch)101339,9102040,2102240,2103940,9
IKædestagslængde (mm) (inch)43016,943016,943016,943016,9
JKrankboks drop (mm) (inch)803,1803,1803,1803,1
KStack (mm) (inch)53020,95582258823,161224,1
LReach (mm) (inch)37814,937614,837214,638015
LReach til styr (mm) (inch)42916,943717,244317,445217,8
MSkridthøjde (mm) (inch)68326,97112874929,577930,7
NStyrbredde (mm) (inch)40015,740015,742016,542016,5
OFrempindslængde (mm) (inch)702,8803,1903,5903,5
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,7172,56,8172,56,8
QHjulstørrelse 700c700c700c700c
Specifikationer
  • Størrelser
    XS, S, M, L
  • Farver
    Dark Purple
  • Ramme
    Advanced-Grade Composite, 12x142mm thru-axle, disc
  • Forgaffel
    Advanced-Grade Composite, full-composite OverDrive steerer, 12mm thru-axle, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Contact XR D-Fuse, 31.8 XS:40cm, S:40cm, M:42cm, L:42cm
  • Greb / styrbånd
    Liv All Condition
  • Frempind
    Giant Contact XS:70mm, S:80mm, M:90mm, L:90mm
  • Sadelpind
    Giant D-Fuse SLR, composite, -5/+15mm offset
  • Sadel
    Liv Approach SL
  • Pedaler
    platform pedal
  • Skiftegreb
    Shimano GRX RX-815 Di2, 2x11
  • Forskifter
    Shimano GRX RX-815 Di2
  • Bagskifter
    Shimano GRX RX-815 Di2
  • Bremser
    Shimano GRX RX-810 hydraulic, Shimano SM-RT800 rotors [F]160mm, [R]160mm
  • Bremsegreb
    Shimano GRX RX-810 hydraulic
  • Kassette
    Shimano CS-HG800, 11-speed, 11x34
  • Kæde
    KMC X11SL-1
  • Kranksæt
    Shimano GRX RX-810, 31/48 XS:170mm, S:170mm, M:172.5mm, L:172.5mm
  • Krankboks
    Shimano, press fit
  • Fælge
    Giant CXR-1 Carbon Disc WheelSystem
  • Nav
    Giant CXR-1 Carbon Disc WheelSystem
  • Eger
    Giant CXR-1 Carbon Disc WheelSystem
  • Dæk
    Maxxis Receptor, 700x40c, tubeless
  • Ekstra
    tubeless prepared, 45mm max tire size
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Tilsvarende modeller

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.