Spar 3.800 kr.
{{ item.Quote }}

Fathom 29 1

Original price: 10.199 kr. 13.999 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Drej op ad stejle stigninger med jævn effektivitet. Sving ned af singletrack-nedkørsler med fart og selvtillid. Denne hardtail 29er leverer en afbalanceret tur på XC-terræn.

Nøglefaktorer

Trail tunet design

Afbalanceret geometri med en 75-graders sadelrørsvinkel sætter rytteren i en stærk pedalposition på stigninger, mens en mere slack 66-graders kronrørsvinkel øger selvtilliden og kontrollen på tekniske nedkørsler.

Responsiv håndtering

Letvægts ALUXX SL hardtail-ramme af aluminium tilbyder smidig acceleration og manøvredygtighed for at hjælpe ryttere med at klatre, svinge og hamre på fladerne med effektivitet og hastighed.

Behagelig kontrol

Giant Crest 34 affjedret gaffel med 130 mm vandring absorberer rødder, sten og hjulspor. Dæk med godt grip og høj volumen øger trækkraften på ujævnt terræn. Og en dropper-sadelpind med fjernbetjening til styret giver dig mulighed for at justere sadelhøjden i farten for sikker positionering i skiftende terræn.

Teknologier

ALUXX SL Aluminum Technology
OverDrive
Tubeless System

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      163 cm5’4”  to 172 cm5’8”
  • M
      171 cm5’7”  to 180 cm5’11”
  • L
      179 cm5’10”  to 188 cm6’2”
  • XL
      187 cm6’2”  to 198 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SMLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)3801543016,946518,349519,5
BSadelrørsvinkel (degrees)75,0°75,0°75,0°75,0°
COverrørslængde (mm) (inch)59223,361224,163925,266226,1
DKronrørslængde (mm) (inch)953,7953,71054,11154,5
EKronrøsvinkel (degrees)66,0°66,0°66,0°66,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)441,7441,7441,7441,7
GSti (mm) (inch)1224,81224,81224,81224,8
HAkselafstand (mm) (inch)115445,4117446,2120347,4122748,3
IKædestagslængde (mm) (inch)43517,143517,143517,143517,1
JKrankboks drop (mm) (inch)602,4602,4602,4602,4
KStack (mm) (inch)62224,562224,563124,864025,2
LReach (mm) (inch)42516,744517,547018,549019,3
MSkridthøjde (mm) (inch)73028,774529,376530,179031,1
NStyrbredde (mm) (inch)78030,778030,778030,778030,7
OFrempindslængde (mm) (inch)401,6401,6502502
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51706,71706,71706,7
QHjulstørrelse 29"29"29"29"
Specifikationer
  • Størrelser
    S, M, L, XL
  • Farver
    Metallic Black
  • Ramme
    ALUXX SL-Grade Aluminum
  • Forgaffel
    Giant Crest 34 SL RCL, 130mm, 44mm offset, Boost 15x110
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Contact TR35, 780x35mm
  • Greb / styrbånd
    Giant Sole-O
  • Frempind
    Giant Contact SL 35 S:40mm, M:40mm, L:50mm, XL:50mm
  • Sadelpind
    Giant Contact Switch dropper, remote S: 125mm travel / 30.9 x 395mm M: 125mm travel / 30.9 x 395mm L: 150mm travel / 30.9 x 440mm XL: 170mm travel / 30.9 x 450mm
  • Sadel
    Giant Romero
  • Pedaler
    platform [GC,GT]
  • Skiftegreb
    SRAM SX Eagle, 1x12
  • Forskifter
    N/A
  • Bagskifter
    SRAM NX Eagle
  • Bremser
    Shimano BR-MT420/410, hydraulic, Shimano RT-26 rotors [F]180mm, [R]180mm
  • Bremsegreb
    Shimano BR-MT401
  • Kassette
    SRAM SX Eagle, 11x50
  • Kæde
    SRAM SX Eagle
  • Kranksæt
    SRAM SX Eagle, 30t S:165mm, M:170mm, L:170mm, XL:170mm
  • Krankboks
    SRAM DUB, press fit
  • Fælge
    Giant AM 29, tubeless ready sleeve-joint rim, 30mm inner width
  • Nav
    alloy, sealed
  • Eger
    stainless
  • Dæk
    [F] Maxxis Minion DHF, 29x2.5 WT, EXO/TR[R] Maxxis Aggressor, 29x2.5 WT, foldable, EXO/T
  • Ekstra
    tubeless prepared, 2.5" max tire size, 32t max chainring size
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Tilsvarende modeller

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.