Spar 6.000 kr.
{{ item.Quote }}

Fathom E+
2 Pro

Original price: 23.999 kr. 29.999 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Kør på ujævne veje, stier eller singletrack med power og kontrol. Denne trail-venlige hardtail E-bike hjælper dig med at erobre bakker og udfordrende terræn på en helt ny måde.

Nøglefaktorer

Integreret design

625Wh EnergyPak er integreret i skrårøret. RideControl ONE er EVO display kompatibel og har kontrolknapper der kan forbindes med en E-bike specifik app til sundheds-, fitness- og navigationsfunktioner.

Total kontrol

SyncDrive Pro-motorteknologi giver dig 360 procent justerbar power, så du kan justere din E-bike til at køre lige som du vil.

Balanceret kontrolleret håndtering

Letvægts og holdbar aluminiumsramme som specielt er designet til 29-tommer hjul og en 130mm affjedringsgaffel for perfekt off-road kontrol.

Rækkevidde

Hvor langt kan jeg forvente at cykle på én opladning af batteriet?

Rækkevidden for én opladning kan variere meget afhængig af betingelser som samlet vægt af rytter og bagage; vindmodstand; dæktryk og dækmønster; terræn og stigninger; underlag på vej eller sporet; undedørs temperatur; vedligeholdelse af elcyklen; og batteriets stand.

Skemaet nedenfor viser en anslået rækkevidde. Betingelserne er kategoriseret som ekstreme, gode og ideel. Ekstreme betingelser optræder typisk når man kører med tung vægt, stærk modvind eller store stigninger.

EnergyPak Smart 625 / SyncDrive Pro

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 60 km 37 miles
  • God: 120 km 74 miles
  • Ideel: 190 km 118 miles

Teknologier

Hybrid Cycling Technology
Tubeless System
SyncDrive Pro
Smart Assist
Energypak
RideControl Dash
ALUXX Aluminum Technology

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      163 cm5’4”  to 172 cm5’8”
  • M
      171 cm5’7”  to 180 cm5’11”
  • L
      179 cm5’10”  to 188 cm6’2”
  • XL
      187 cm6’2”  to 198 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SMLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)40515,945517,950519,953521,1
BSadelrørsvinkel (degrees)76,0°76,0°76,0°76,0°
COverrørslængde (mm) (inch)57522,660023,662524,665025,6
DKronrørslængde (mm) (inch)1054,11154,51254,91355,3
EKronrøsvinkel (degrees)66,0°66,0°66,0°66,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)512512512512
GSti (mm) (inch)108,54,3108,54,3108,54,3108,54,3
HAkselafstand (mm) (inch)120447,4123148,5125849,5128550,6
IKædestagslængde (mm) (inch)47518,747518,747518,747518,7
JKrankboks drop (mm) (inch)451,8451,8451,8451,8
KStack (mm) (inch)61624,362524,66352564425,4
LReach (mm) (inch)42116,644417,546718,449019,3
MSkridthøjde (mm) (inch)75829,87623079431,381632,1
NStyrbredde (mm) (inch)78030,778030,778030,778030,7
OFrempindslængde (mm) (inch)502602,4602,4702,8
PPedalarmslængde (mm) (inch)1606,31656,51656,51706,7
QHjulstørrelse 29"29"29"29"
Specifikationer
  • Motor
    SyncDrive Pro, 80Nm, powered by Yamaha
  • Kontroller
    RideControl Dash, full color LCD screen
  • Display
    RideControl Dash, full color LCD screen
  • Batteri
    Giant EnergyPak Smart Integrated 625
  • Størrelser
    S, M, L, XL
  • Farver
    Gunmetal Black
  • Ramme
    ALUXX Aluminum, Overdrive 1½ - 1⅛" head tube, 148x12mm Thru-Axle, integrated KS18 kickstand mount
  • Forgaffel
    SR Suntour XCR 34 Boost Air LOR, 130mm travel, Tapered 1½ - 1⅛" steerer, lockout
  • Bagdæmper
    -
  • Styr
    Giant Connect TR Riser 31.8x780mm
  • Greb / styrbånd
    Giant Tactal Lock-On
  • Frempind
    Giant Contact
  • Sadelpind
    Giant 30.9mm, 2-bolt Micro Adjustable, Forged Aluminium
  • Sadel
    Giant Sport
  • Pedaler
    Aluminum Platform
  • Skiftegreb
    Shimano Deore LinkGlide
  • Forskifter
    -
  • Bagskifter
    Shimano Deore, 10-speed, LinkGlide, Shadow+
  • Bremser
    Tektro HD-M275, hydraulic disc, 180mm [F/R]
  • Bremsegreb
    Tektro HD-M275
  • Kassette
    Shimano Deore LinkGlide CS-M5130-10, 11-43T, 10-speed
  • Kæde
    Shimano, CN-LG500, 9/10/11speed for LinkGlide
  • Kranksæt
    Praxis Wavetm 36T Cold Forged 4130 premium steel Praxis e-Cadet+ custom forged crankarm set
  • Krankboks
    -
  • Fælge
    Giant AM 29", Tubeless ready, 30mm inner width
  • Nav
    Shimano MT410 Boost, Center-Lock, [F] 110x15 [R] 148x12mm Micro-Spline Drive Body Thru-axle
  • Eger
    Stainless steel
  • Dæk
    Maxxis Minion DHF 29X2.5" 60TPI Foldable, TLR EXO [F] Maxxis Aggressor 29X2.5" 60TPI Foldable TLR EXO [R]
  • Ekstra
    EnergyPak 4A smart charger, EnergyPak Plus compatibel
  • Lygter
    -
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.