Spar 6.900 kr.
{{ item.Quote }}

Langma Advanced
Disc 1+

Original price: 20.099 kr. 26.999 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Uanset om du cykler for kærligheden til stigningerne, nedstigningernes hastighed eller den næste PR, er Langma Advanced Disc klar med sit rekonstrueret lette aero stel og helt nye Giant SLR 36 Disc hjulsæt (udvalgte modeller) med integrerede skivebremser samt specifikke Liv sadel og styr for perfekt pasform og ydeevne.

Nøglefaktorer

Hurtigere acceleration

Hjertet i Langma Advanced Pro er en superlet Advanced-Grade carbon ramme, der leverer et højt forhold mellem stivhed og vægt for eksplosiv acceleration. Opdateret afskåret ellipse rørformning reducerer vind modstand og øger sprinteffektiviteten.

Bedre håndtering

Integrerede, flat-mount skivebremser giver tillid til at holde en højere hastighed ind i hjørnerne og navigere i forskellige vejrforhold. Langma har også plads til dæk op til 32 mm i bredden, så du kan tilpasse dit setup til din rute.

Vibrationsdæmpning

Det helt nye tubeless Giant SLR 36 Disc hjulsæt reducerer vindmodstand, mens den justerbare Variant carbon sadelpind giver overlegen stødabsorbtion, så du får en glidende kørsel, der praktisk talt svæver over hårde veje.

Teknologier

Advanced Composite Technology
Compact Road Design
Variant Seatpost
OverDrive
PowerCore
MegaDrive
Internal Seatpost Clamp
Tubeless System
Hookless Rim Design

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XXS
      145 cm4’9”  to 157 cm5’2”
  • XS
      152 cm5’0”  to 163 cm5’4”
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 176 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 183 cm6’0”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XXSXSSML
ASadelrørslængde (mm) (inch)39015,442016,545017,748018,951020,1
BSadelrørsvinkel (degrees)75,0°75,0°74,5°74,0°73,5°
COverrørslængde (mm) (inch)49819,65082052420,654021,355521,9
DKronrørslængde (mm) (inch)1054,11204,71355,31556,11756,9
EKronrøsvinkel (degrees)70,0°71,0°72,0°72,5°72,5°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)491,9491,9491,9491,9491,9
GSti (mm) (inch)74,32,967,82,661,42,458,22,358,22,3
HAkselafstand (mm) (inch)970,438,297338,3977,238,5984,238,7995,539,2
IKædestagslængde (mm) (inch)40515,940515,940515,940515,940515,9
JKrankboks drop (mm) (inch)722,8722,869,52,769,52,7672,6
KStack (mm) (inch)498,819,6516,520,3531,820,9552,621,7569,222,4
LReach (mm) (inch)364,414,3369,614,5376,514,8381,515386,415,2
MSkridthøjde (mm) (inch)68026,870027,673028,776029,979031,1
NStyrbredde (mm) (inch)36014,236014,23801540015,742016,5
OFrempindslængde (mm) (inch)803,1803,1903,51003,91104,3
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51656,51706,71706,7172,56,8
QHjulstørrelse 700C700C700C700C700C
Specifikationer
  • Størrelser
    XXS, XS, S, M, L
  • Farver
    Cold Iron, Chrome
  • Ramme
    Advanced-Grade Composite, 12x142mm thru-axle, disc
  • Forgaffel
    Advanced-Grade Composite, full-composite OverDrive steerer, 12x100mm, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Liv Contact XXS:36cm, XS:36cm, S:38cm, M:40cm, L:42cm
  • Greb / styrbånd
    Liv All Condition
  • Frempind
    Giant Contact XXS:80mm, XS:80mm, S:90mm, M:100mm, L:110mm
  • Sadelpind
    Giant Variant, composite XXS:357mm, XS:357mm, S:357mm, M:357mm, L:357mm
  • Sadel
    Liv Approach
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    Shimano Ultegra
  • Forskifter
    Shimano Ultegra
  • Bagskifter
    Shimano Ultegra
  • Bremser
    Shimano Ultegra hydraulic, Shimano rotors [F]160mm, [R]140mm
  • Bremsegreb
    Shimano Ultegra hydraulic
  • Kassette
    Shimano 105, 11-speed, 11x30
  • Kæde
    KMC X11SL-1
  • Kranksæt
    Shimano Ultegra, 36/52 XXS:165mm, XS:165mm, S:170mm, M:170mm, L:172.5mm
  • Krankboks
    Shimano, press fit
  • Fælge
    Giant SLR-2 36 Disc WheelSystem
  • Nav
    Giant SLR-2 36 Disc WheelSystem, 12mm thru-axle
  • Eger
    Giant SLR-2 36 Disc WheelSystem
  • Dæk
    Giant Course 1, tubeless, 700x25c (28mm), folding
  • Ekstra
    tubeless prepared, 32mm max tire size
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.