Spar 27.700 kr.
{{ item.Quote }}

Langma Advanced
SL Disc

Original price: 64.799 kr. 92.499 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Den helt nye Langma Advanced SL Disc, der allerede er favoriseret af klatremisbrugere og WorldTour-racere, er redesignet til at være lettere, stivere og klar til at smide ned på løbsdagen

Nøglefaktorer

Fjerlet effektivitet

Hjertet i Langma er et ultralet Advanced SL-Grade Composite-rammesæt-som vi har nyudviklet med længere, mere sammenhængende stykker carbon til en stivere cykel, der er 60 gram lettere.* Så du får en behagelig cykel, der accelererer med det samme , glider over ujævne veje og stiger op ad stigninger. Og en transparent lakering viser carbonkonstruktionen, hvilket får Langma til at se ligeså hurtigt ud, som den føles. * Sammenlignet med den første generations Langma Advanced SL-rammesæt

Intuitiv håndtering

Vi har re-designet Langma-forgaflen til 50% mere sidestivhed* til præcis håndtering og reaktion. Et overdimensioneret headset og helt nyt Liv Contact SLR-styr giver øget kontrol uden at ofre aerodynamik. Integrerede, fladmonterede skivebremser giver maksimal tillid under alle forhold. Langma kan endda klare dæk op til 32 mm for ekstra greb i hjørner og på brosten. * Sammenlignet med den første generations Langma Advanced SL-forgaffel

Aero fordele

Opdaterede ellipseformede rør reducerer vindmodstand ved en bredere vifte af vinkler, hvilket giver dig dyrebare sekunder på flade strækninger, nedkørsler og i modvind. Vores ubarmhjertige test og forfining har også inspireret til udviklingen af ​​den nye fuldkarbon Variant SLR sadelpind. Desuden gemmer det helt nye CADEX 36 Disc WheelSystem med sidevers kontrol flere watt til sprintfinishen.

Højdepunkter

Langma Advanced SL Disc 2022 with interactive tooltips

Teknologier

Advanced SL Composite Technology
Compact Road Design
Variant Seatpost
OverDrive
PowerCore
MegaDrive
Internal Seatpost Clamp
Tubeless System
RideSense Ready
Hookless Rim Design

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 176 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 183 cm6’0”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SML
ASadelrørslængde (mm) (inch)45017,748018,951020,1
BSadelrørsvinkel (degrees)74,5°74,0°73,5°
COverrørslængde (mm) (inch)52420,654021,355521,9
DKronrørslængde (mm) (inch)1355,31556,11756,9
EKronrøsvinkel (degrees)72,0°72,5°72,5°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)491,9491,9491,9
GSti (mm) (inch)61,42,458,22,358,22,3
HAkselafstand (mm) (inch)977,238,5984,238,7995,539,2
IKædestagslængde (mm) (inch)40515,940515,940515,9
JKrankboks drop (mm) (inch)69,52,769,52,7672,6
KStack (mm) (inch)531,820,9552,621,7569,222,4
LReach (mm) (inch)376,514,8381,515386,415,2
MSkridthøjde (mm) (inch)73028,776029,979031,1
NStyrbredde (mm) (inch)3801540015,742016,5
OFrempindslængde (mm) (inch)903,51003,91104,3
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,7172,56,8
QHjulstørrelse 700C700C700C
Specifikationer
  • Størrelser
    XXS, XS, S, M, L
  • Farver
    Artic Light, Chrome
  • Ramme
    Advanced SL-Grade Composite, 12x142mm thru-axle, disc
  • Forgaffel
    Advanced SL-Grade Composite, full-composite OverDrive 2 steerer, 12x100mm, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Liv Contact SLR XXS:36cm, XS:36cm, S:38cm, M:40cm, L:42cm
  • Greb / styrbånd
    Liv All Condition
  • Frempind
    Giant Contact SLR XXS:80mm, XS:80mm, S:90mm, M:100mm, L:110mm
  • Sadelpind
    Giant Variant SLR, composite XXS:357mm, XS:357mm, S:357mm, M:357mm, L:357mm
  • Sadel
    Liv Alacra SLR CS
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    Shimano Dura-Ace Di2 ST-R9270
  • Forskifter
    Shimano Dura-Ace Di2 ST-R9250
  • Bagskifter
    Shimano Dura-Ace Di2 ST-R9250
  • Bremser
    Shimano Dura-Ace Di2 hydraulic, Shimano RT-MT900 rotors [F]160mm, [R]140mm
  • Bremsegreb
    Shimano Dura-Ace Di2
  • Kassette
    Shimano Dura-Ace, 12-speed, 11x34
  • Kæde
    Shimano Dura-Ace M9100
  • Kranksæt
    Shimano Dura-Ace, 36/52with FC-9200P power meterXXS:170mm, XS:170mm, S:170mm, M:170mm, L:172.5mm
  • Krankboks
    Shimano, press fit
  • Fælge
    CADEX 36 Carbon Disc WheelSystem
  • Nav
    CADEX 36 Carbon Disc WheelSystem, 12mm thru-axle
  • Eger
    CADEX 36 Carbon Disc WheelSystem
  • Dæk
    CADEX Road Race, tubeless, 700x25c (26.5mm), folding
  • Ekstra
    computer mount, tubeless prepared, 32mm max tire size
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.