Spar 1.600 kr.
{{ item.Quote }}

Roam Disc 3

Original price: 4.399 kr. 5.999 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Følg din egen rute, uanset hvor den fører hen. Med en stabil faldt styrs position og skivebremser håndterer Roam Disc alle former for terræn og eventyr.

Nøglefaktorer

God styreegenskaber og kontrol

Opdateret ramme geometri specifikt til fladt styr sætter rytteren i en position, der balancerer effektivitet og stabilitet, og skivebremser giver dig ekstra kontrol på barske veje eller offroad.

Let kørende komfort

D-Fuse sadelpinden og den affjedret forgaffel absorberer stød og vibrationer, og EasyRide Tubeless dæk lader dig køre lavere tryk for en blødere kørekvalitet og reduceret risiko for punkteringer.

Integrerede bagagebærebeslag

Kompatibel med bagbagagebærer, hvilket tillader nem placering af oppakning på cyklen til daglige ture eller længere udflugter.

Teknologier

ALUXX Aluminum Technology
D-Fuse Seatpost

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      160 cm5’3”  to 170 cm5’7”
  • M
      170 cm5’7”  to 180 cm5’11”
  • L
      180 cm5’11”  to 190 cm6’3”
  • XL
      190 cm6’3”  to 200 cm6’7”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SMLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)42016,546018,150019,755021,7
BSadelrørsvinkel (degrees)73,0°73,0°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)59023,260023,66102462524,6
DKronrørslængde (mm) (inch)1154,51305,11455,71606,3
EKronrøsvinkel (degrees)70,5°70,5°70,5°70,5°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)421,7421,7421,7421,7
GSti (mm) (inch)853,3853,3853,3853,3
HAkselafstand (mm) (inch)108842,8109843,2110943,7112544,3
IKædestagslængde (mm) (inch)45017,745017,745017,745017,7
JKrankboks drop (mm) (inch)622,4622,4622,4622,4
KStack (mm) (inch)60623,962024,46342564825,5
LReach (mm) (inch)40415,941016,141616,442716,8
MSkridthøjde (mm) (inch)72528,575629,87883182732,6
NStyrbredde (mm) (inch)64025,268026,868026,868026,8
OFrempindslængde (mm) (inch)702,8803,1903,51003,9
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,71756,91756,9
QHjulstørrelse 700C700C700C700C
Specifikationer
  • Størrelser
    S, M, L, XL
  • Farver
    Metal
  • Ramme
    ALUXX-Grade Aluminum, disc
  • Forgaffel
    SR Suntour NEX HLO 700C, 63mm
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Sport XC, 31.8mm S:64cm, M:68cm, L:68cm, XL:68cm
  • Greb / styrbånd
    Giant Connect Ergo
  • Frempind
    Giant Sport, 7-degree S:60mm, M:70mm, L:80mm, XL:90mm
  • Sadelpind
    Giant D-Fuse, alloy, 350mm
  • Sadel
    Giant Sport
  • Pedaler
    platform
  • Skiftegreb
    Shimano Altus, 2x8
  • Forskifter
    Shimano Tourney
  • Bagskifter
    Shimano Acera
  • Bremser
    Tektro TKD-143 hydraulic, [F]160mm, [R]160mm rotors
  • Bremsegreb
    Tektro TKD-143
  • Kassette
    Shimano CS-HG31, 11x34
  • Kæde
    KMC Z8.3
  • Kranksæt
    forged alloy, 30/46 S:170mm, M:170mm, L:175mm, XL:175mm
  • Krankboks
    threaded
  • Fælge
    Giant double wall aluminum
  • Nav
    alloy, 28h
  • Eger
    stainless, 14g
  • Dæk
    Giant CrossCut, anti-puncture, 700x42c
  • Ekstra
    53mm max tire size
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.