Spar 1.500 kr.
{{ item.Quote }}

Rove 3

Original price: 4.499 kr. 5.999 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Bygader, landeveje eller skovstier. Dine valg er ubegrænsede med den alsidige Rove.

Nøglefaktorer

Klar til grusveje

En affjedret forgaffel giver mere komfort og kontrol, når du forlader cykelstien til fordel for grus og trails.

Stabilitet og kontrol

Hurtigt reagerende, pålidelige skivebremser hjælper dig med at holde hastigheden under kontrol, selv i vådt vejr.

Praktisk

Integrerede beslag lader dig fastgøre en bagagebære, og den lave stå over højde gør det lettere at stå af og på, for en mindre problemfri transport i hverdagen.

Teknologier

ALUXX Aluminum Technology
D-Fuse Seatpost

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XS
      148 cm4’10”  to 163 cm5’4”
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 183 cm6’0”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XSSML
ASadelrørslængde (mm) (inch)3801542016,546018,150019,7
BSadelrørsvinkel (degrees)74,0°73,5°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)55021,757022,459023,261024
DKronrørslængde (mm) (inch)1104,31204,71355,31505,9
EKronrøsvinkel (degrees)70,5°70,5°70,5°70,5°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)421,7421,7421,7421,7
GSti (mm) (inch)85,13,385,13,385,13,385,13,3
HAkselafstand (mm) (inch)105941,7107442,3108942,9110943,7
IKædestagslængde (mm) (inch)45017,745017,745017,745017,7
JKrankboks drop (mm) (inch)622,4622,4622,4622,4
KStack (mm) (inch)60123,761124,162524,663925,2
LReach (mm) (inch)37814,938915,339915,741516,3
MSkridthøjde (mm) (inch)67926,769127,270827,973829,1
NStyrbredde (mm) (inch)64025,264025,268026,868026,8
OFrempindslængde (mm) (inch)702,8803,1803,1903,5
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51706,71706,71756,9
QHjulstørrelse 700C700C700C700C
Specifikationer
  • Størrelser
    XS, S, M, L
  • Farver
    Purple Ash
  • Ramme
    ALUXX-Grade Aluminum, disc
  • Forgaffel
    SR Suntour NEX HLO 700C, 63mm, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Sport XC, 31.8mm XS:64cm, S:64cm, M:68cm, L:68cm
  • Greb / styrbånd
    Liv Ergo, dual density
  • Frempind
    Giant Sport XS:70mm, S:80mm, M:80mm, L:90mm
  • Sadelpind
    Giant D-Fuse, alloy
  • Sadel
    Liv Sport Comfort
  • Pedaler
    platform
  • Skiftegreb
    Shimano FD-M315, 2x8
  • Forskifter
    Shimano FD-TY710
  • Bagskifter
    Shimano Acera M360
  • Bremser
    Tektro HD-M276, hydraulic disc [F]160mm, [R]160mm
  • Bremsegreb
    Tektro
  • Kassette
    Shimano CS-HG31, 11x34
  • Kæde
    KMC Z8.3
  • Kranksæt
    forged alloy, 30/46 XS:165mm, S:170mm, M:170mm, L:175mm
  • Krankboks
    sealed cartridge
  • Fælge
    Giant GX Disc
  • Nav
    alloy, 28h
  • Eger
    stainless, 14g
  • Dæk
    Giant CrossCut, 700x42c, puncture protect
  • Ekstra
    55mm max tire size
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.