Spar 6.900 kr.
{{ item.Quote }}

TCR Advanced
Disc 1

Original price: 17.099 kr. 23.999 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Uanset om du kører efter sejren eller går dybt for en PR, giver denne carbon racer dig hastighed, effektivitet og kontrol til at presse den til det yderste og derefter lidt mere.

Nøglefaktorer

Bedste effektivitet i sin klasse

Med et imponerende forhold mellem stivhed i trådet og vægt, samt opdateret aerodynamisk formet rør er denne ramme konstrueret til at give landevejsryttere overlegne klatreegenskaber, aerodynamisk effektivitet og sprintstivhed til løbsvindende præstationer.

Avanceret aerodynamik

Det er her, TCRs mest kvantificerbare forbedringer findes i forhold til tidligere generationers modeller. Hver en rørform er blevet analyseret, konstrueret og testet for at skabe en overordnet struktur med betydeligt lavere vindmodstand ved en bredere vifte af indgangsvinkler for vinden.

Total kontrol

Integrerede skivebremser leverer problemfri, kraftfuld bremsekraft og regulering for ekstra tillid under alle forhold. Flat-mounts og nye thru-axles øger stivheden og forbedrer de overordnede styreegenskaber, mens øget plads ved ramme og forgaffel tillader dæk med større diameter op til 32 mm.

Højdepunkter

Reengineered with updated aerodynamic tube shaping in the headtube, downtube and fork, plus added clearance for larger diameter tires, this all-rounder delivers outstanding on-the-road efficiency. The Variant seatpost adds just enough compliance to give it a balanced, race-tuned feel on the road. And with its integrated disc-brake technology, it’s an all-weather, all-conditions race machine.

TCR Advanced Disc with interactive tooltips

Teknologier

Advanced Composite Technology
OverDrive
Compact Road Design
Tubeless System
MegaDrive
PowerCore
RideSense Ready
Variant Seatpost

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XS
      157 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • S
      165 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • M
      171 cm5’7”  to 181 cm5’11”
  • ML
      177 cm5’10”  to 187 cm6’2”
  • L
      183 cm6’0”  to 193 cm6’4”
  • XL
      189 cm6’2”  to 199 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XSSMMLLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)42516,744517,547018,550019,753020,956022
BSadelrørsvinkel (degrees)74,5°74,0°73,5°73,0°73,0°72,5°
COverrørslængde (mm) (inch)52020,553521,155021,756522,258022,860023,6
DKronrørslængde (mm) (inch)1204,71305,11455,71656,51857,32007,9
EKronrøsvinkel (degrees)71,0°72,3°73,0°73,0°73,0°73,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)451,8451,8451,8451,8451,8451,8
GSti (mm) (inch)72,12,8642,559,22,359,22,359,22,359,22,3
HAkselafstand (mm) (inch)97638,497738,598038,699139100639,6102040,2
IKædestagslængde (mm) (inch)40515,940515,940515,940515,940515,940515,9
JKrankboks drop (mm) (inch)722,8702,8702,8672,6672,6672,6
KStack (mm) (inch)51720,452820,854521,556222,158122,959623,5
LReach (mm) (inch)37614,838315,138815,339315,540215,841216,2
MSkridthøjde (mm) (inch)70627,872528,574729,477330,480031,581632,1
NStyrbredde (mm) (inch)40015,740015,742016,542016,544017,344017,3
OFrempindslængde (mm) (inch)803,1903,51003,91104,31104,31204,7
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,7172,56,8172,56,81756,91756,9
QHjulstørrelse 700C700C700C700C700C700C
Specifikationer
  • Størrelser
    XS, S, M, M/L, L, XL
  • Farver
    Black Chrome, Amber Glow
  • Ramme
    Advanced-Grade Composite, disc
  • Forgaffel
    Advanced-Grade Composite, full-composite OverDrive steerer, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Contact XS:40cm, S:40cm, M:42cm, M/L:42cm, L:44cm, XL:44cm
  • Greb / styrbånd
    Stratus Lite 2.0
  • Frempind
    Giant Contact XS:80mm, S:90mm, M:100mm, M/L:110mm, L:110mm, XL:120mm
  • Sadelpind
    Giant Variant, composite, -5/+15mm offset
  • Sadel
    Giant Approach
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    Shimano Ultegra
  • Forskifter
    Shimano Ultegra
  • Bagskifter
    Shimano Ultegra
  • Bremser
    Shimano Ultegra hydraulic, Tektro rotors [F]160mm, [R]140mm
  • Bremsegreb
    Shimano Ultegra hydraulic
  • Kassette
    Shimano 105, 11-speed, 11x30
  • Kæde
    KMC X11EL-1
  • Kranksæt
    Shimano Ultegra, 36/52 XS:170mm, S:170mm, M:172.5mm, M/L:172.5mm, L:175mm, XL:175mm
  • Krankboks
    Shimano, press fit
  • Fælge
    Giant P-R2 Disc wheelset
  • Nav
    Giant P-R2 Disc wheelset, 12mm thru-axle
  • Eger
    Giant P-R2 Disc wheelset
  • Dæk
    Giant Course 1, tubeless, 700x25c (28mm), folding
  • Ekstra
    tubeless prepared, 32mm max tire size
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.