Spar 1.100 kr.
{{ item.Quote }}

Tempt
29/27,5 3 GE

Original price: 4.699 kr. 5.799 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Kom i gang med at køre på spor og kør dig frem til dit første singletrack. Temp er den ven, der åbner en helt ny verden for dig.

Nøglefaktorer

Tillidsvækkende

Perfekt som din første mountainbike, ALUXX-grade aluminiumsstel er let, alsidigt og holdbart.

Alsidig

Tempts præstationsbevidste, men komfortable geometri giver den alsidigheden til både at pendle rundt på campus og off-road ture.

XC kontrol

En affjedret forgaffel giver kontrol, komfort og stabilitet over ujævnt terræn. Afhængig af rammestørrelse leveres gafflen med 80 mm eller 100 mm vandring.

Teknologier

ALUXX Aluminum Technology

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XS (27.5")
      150 cm4’11”  to 163 cm5’4”
  • S (27.5")
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • S (29")
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M (27.5")
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • M (29")
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • L (29")
      170 cm5’7”  to 181 cm5’11”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XS (27.5")S (27.5")S (29")M (27.5")M (29")L (29")
ASadelrørslængde (mm) (inch)32512,836514,437014,640515,942016,545017,7
BSadelrørsvinkel (degrees)74,0°74,0°74,0°74,0°74,0°74,0°
COverrørslængde (mm) (inch)54221,357122,557022,459423,459023,261024
DKronrørslængde (mm) (inch)953,71003,9903,51104,3953,71054,1
EKronrøsvinkel (degrees)68,0°68,0°68,5°68,0°68,5°68,5°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)401,6421,7512421,7512512
GSti (mm) (inch)102498,93,994,33,798,93,994,33,794,33,7
HAkselafstand (mm) (inch)107242,2110443,5111944,1112844,4113944,8116045,7
IKædestagslængde (mm) (inch)44017,344017,345517,944017,345517,945517,9
JKrankboks drop (mm) (inch)401,6451,8552,2451,8552,2552,2
KStack (mm) (inch)55421,857922,859623,558823,160123,761024
LReach (mm) (inch)38315,140515,939915,742516,741816,543517,1
MSkridthøjde (mm) (inch)66326,16862770527,870827,97372975729,8
NStyrbredde (mm) (inch)73028,775029,575029,575029,575029,575029,5
OFrempindslængde (mm) (inch)401,6401,6401,6502502502
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51656,51706,71706,71706,71756,9
QHjulstørrelse 27.5"27.5"29"27.5"29"29"
Specifikationer
  • Størrelser
    27.5": XS,S,M 29": S,M,L
  • Farver
    Purple Ash
  • Ramme
    ALUXX-Grade Aluminum, disc
  • Forgaffel
    SR Suntour XCM RL, remote lockout, QR, alloy steerer
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Connect Trail, 31.8mm
  • Greb / styrbånd
    Giant Sole-O
  • Frempind
    Giant Sport, 7-degree
  • Sadelpind
    Giant Sport, 30.9
  • Sadel
    Liv Sport
  • Pedaler
    MTB caged
  • Skiftegreb
    Shimano Altus SL-M2010, 2x9
  • Forskifter
    Shimano Alivio M3120
  • Bagskifter
    Shimano Alivio M3100
  • Bremser
    Tektro HDC TKD 149, hydraulic, Tektro rotors [F]180mm, [R]160mm
  • Bremsegreb
    Tektro TKD 149
  • Kassette
    Shimano Deore HG200, 11x36
  • Kæde
    KMC X9
  • Kranksæt
    ProWheel forged, 22/36
  • Krankboks
    cartridge
  • Fælge
    Giant GX03V 29 or 27.5, alloy, double wall, 21mm inner width
  • Nav
    alloy, sealed bearing
  • Eger
    stainless, 14g
  • Dæk
    Kenda Booster 27.5" or 29x2.2", wire bead
  • Ekstra
    2.4" max tire size
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.