Spar 7.000 kr.
{{ item.Quote }}

Vall E+ 1

Original price: 19.999 kr. 26.999 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes når cyklen er leveret til forhandler

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

EVERY RIDE JUST GOT MORE EPIC.

Nøglefaktorer

Accessible and Reliable

Access to new trails and experiences is easily within reach thanks to the up to 170 km* range of the ultra-reliable EnergyPak Smart 500Wh battery. The SyncDrive Sport motor, powered by Yamaha, delivers 70Nm of torque and has six speed control settings, with a maximum 350% support. *Actual range depends on several factors including weight, elevation, terrain and acceleration.

Integrated Design

Along with the integrated speed sensor, the EnergyPak Smart battery is integrated into the downtube and easily accessible.

Smooth Riding

Smart Assist Technology smooths out bumps, and the handlebar-mounted RideControl Dash is makes it easy to select pedal assist functions and view battery levels.

Rækkevidde

Hvor langt kan jeg forvente at cykle på én opladning af batteriet?

Rækkevidden for én opladning kan variere meget afhængig af betingelser som samlet vægt af rytter og bagage; vindmodstand; dæktryk og dækmønster; terræn og stigninger; underlag på vej eller sporet; undedørs temperatur; vedligeholdelse af elcyklen; og batteriets stand.

Skemaet nedenfor viser en anslået rækkevidde. Betingelserne er kategoriseret som ekstreme, gode og ideel. Ekstreme betingelser optræder typisk når man kører med tung vægt, stærk modvind eller store stigninger.

EnergyPak Smart 500 / SyncDrive Sport

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 55 km 34 miles
  • God: 110 km 68 miles
  • Ideel: 180 km 111 miles

Teknologier

ALUXX Aluminum Technology
Hybrid Cycling Technology
EnergyPak
SyncDrive Sport
Smart Assist

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XS
      152 cm5’0”  to 163 cm5’4”
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 181 cm5’11”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XSSML
ASadelrørslængde (mm) (inch)36514,440515,944517,548519,1
BSadelrørsvinkel (degrees)74,0°73,5°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)5602256522,259523,461524,2
DKronrørslængde (mm) (inch)1104,31154,51054,11154,5
EKronrøsvinkel (degrees)68,0°68,0°68,0°68,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)421,7421,7461,8461,8
GSti (mm) (inch)103,84,1103,84,199,53,999,53,9
HAkselafstand (mm) (inch)113044,5113044,5116145,7118246,5
IKædestagslængde (mm) (inch)47518,747518,747518,747518,7
JKrankboks drop (mm) (inch)502502451,8451,8
KStack (mm) (inch)62124,462624,662524,663425
LReach (mm) (inch)382153801540415,942116,6
MSkridthøjde (mm) (inch)68026,87102875029,575529,7
NStyrbredde (mm) (inch)69027,269027,275029,575029,5
OFrempindslængde (mm) (inch)401,6502502602,4
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51656,51706,71706,7
QHjulstørrelse 27.5+27.5+29"29"
Specifikationer
  • Motor
    SyncDrive Sport, 70Nm, Powered by Yamaha
  • Kontroller
    RideControl Dash, full color LCD screen
  • Display
    RideControl Dash, full color LCD screen
  • Batteri
    EnergyPak Smart 500, 36V Integrated Lithium-IonEnergyPak Plus range extender compatible (except XS size)
  • Størrelser
    XS, S, M, L, (XS-S: 27.5 / M-L: 29)
  • Farver
    Fanatic Teal
  • Ramme
    ALUXX Aluminum, Overdrive 1½ - 1⅛" Head Tube, 141mm Boost QR, ISS,EnergyPak Plus Range Extender Compatible, Integrated KS18 Kickstand Mount
  • Forgaffel
    SR Suntour XCR 34 Boost Air LOR 29/27.5, 120mm travel, Tapered 1½ - 1⅛" steerer, lockout
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Connect TR Riser 31.8x690, 750mm (XS-S: 690 / M-L: 750)
  • Greb / styrbånd
    Liv Comfort Ergo Microtech Plus
  • Frempind
    Giant Contact
  • Sadelpind
    Giant 30.9mm, 2-bolt Micro Adjustable, Forged Aluminium
  • Sadel
    Liv Sport
  • Pedaler
    Aluminum Platform
  • Skiftegreb
    Shimano Deore
  • Forskifter
    -
  • Bagskifter
    Shimano Deore, 12-speed, Shadow+
  • Bremser
    Shimano MT400, Hydraulic Disc, 203mm[F], 180mm[R]
  • Bremsegreb
    Shimano Deore MT401
  • Kassette
    Shimano CS-M6100-12, 10-51T, 12-speed
  • Kæde
    KMC X10S
  • Kranksæt
    FSA Comet E-Bike crank arm setFSA MegaTooth Direct-mount 1X steel 36T
  • Krankboks
    N/A
  • Fælge
    Giant XCT 29/27.5 Tubeless Ready 25mm e-bike optimized
  • Nav
    Shimano MT410 Boost, Center-Lock, [F] 110x15, Shimano MT401-B [R] 141mm OLD, QR
  • Eger
    Stainless steel
  • Dæk
    Maxxis Rekon 27.5x2.4"" / 29x2.4"", Foldable, TLR, EXO, 60 TPI (XS-S: 27.5, M-L: 29er)
  • Ekstra
    -
  • Lygter
    -
  • Lås
    -
  • Bagagebærer
    -
  • Vægt
    Der findes desværre ikke en industristandard for angivelse af en cykels vægt. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt, men skal ikke oplyse hvilken størrelse den er baseret på eller om den er med lakering, bolte mm. Giant og Liv cykler er oftest best-in-class med hensyn til både vægt og køreegenskaber. Vi anbefaler, at cykler vejes "real-life" hos forhandleren for bedst sammenligningsgrundlag.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Tilsvarende modeller

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.